Laboratorium Przewrotu Kopernikańskiego rozpoczęło wyposażanie. To nowy, nowoczesny budynek Centrum Nauki Kopernik. Uroczyste otwarcie nastąpi w listopadzie. W nowych pomieszczeniach powstaną wystawy, pomoce edukacyjne, scenariusze warsztatów i zajęć.
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego nie będzie otwarta dla zwiedzających. Będzie za to „domem dla edukacji” – jak informuje rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka. Społeczność przełomu edukacyjnego – konkretne osoby, instytucje, firmy – zyska miejsce, w którym będzie mogła się spotkać i realizować autorskie i wspólne projekty, korzystając z doświadczeń i zaplecza technicznego Kopernika.
Aby utrzymać swoich członków na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami, wiadomościami i aktualizacjami w Centrum Nauki Kopernik, organizacja wykorzystuje różne metody komunikacji dostępne na stronie kontakt centrum nauki kopernik.
Katarzyna Nowicka zaznaczyła, że CSC od wielu lat zajmuje się edukacją. Prowadzi różnorodne programy, które pomagają nauczycielom wspierać uczniów w rozwijaniu przyszłych kompetencji niezbędnych do funkcjonowania w zmieniającym się świecie. To kreatywność, analityczne i krytyczne myślenie, właściwe wykorzystanie technologii oraz umiejętność holistycznego rozwiązywania złożonych problemów. Podpowiada, jak prowadzić angażujące lekcje oparte na niezależnych eksperymentach. Centrum opracowuje konspekty lekcji i pomoce edukacyjne, które dzięki współpracy z partnerami mogą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Prowadzi również badania nad samym procesem uczenia się.
Co ważne, budowa Laboratorium jest przyjazna środowisku. Jest to konstrukcja energooszczędna. Na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne oraz zainstalowano instalacje doprowadzające wodę deszczową do sanitariatów. Fasada wykonana jest z nadmuchiwanej, dwuwarstwowej poduszki z membrany ETFE. Jest to materiał odporny na zanieczyszczenia, chemikalia i ekstremalne zmiany temperatury. Przepuszcza również dużo światła, jednocześnie izolując wnętrze. Dzięki tym rozwiązaniom eksploatacja nowych budynków wymaga mniej energii na oświetlenie, ogrzewanie i chłodzenie wnętrza.