Skip to content

Obywatele Ukrainy zainteresowani pracą moga liczyć na porady jak zdobyć zatrudnienie

Spis treści

W związku z napływem do Polski wielu obywateli Ukrainy mogą pojawić się osoby lub firmy, które będą chciały wykorzystać trudną sytuację oraz brak znajomości języka i polskich przepisów. Może to spowodować, że osoby lub firmy będą żądać nieistniejących opłat, lub dokumentów.

Obywatel Ukrainy może rozpocząć pracę w Polsce bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę. Pracodawca musi tylko pamiętać, aby w ciągu 14 dni potwierdzić ten fakt na stronie praca.gov.pl.

Szukając zatrudnienia w Polsce, najlepiej korzystać ze sprawdzonych i wiarygodnych serwisów i ofert pracy. Dostęp do takich sprawdzonych ofert pracy zapewnia Powiatowy Urząd Pracy, a także oferuje aplikację na smartfony ePraca, dzięki której można znaleźć informacje o ofertach pracy w swojej okolicy.

Jeśli planujesz szukać pracodawcy za granicą, koniecznie zastosuj się do kilku wskazówek, jak nie narazić się na niepotrzebne ryzyko. Można je znaleźć w ulotce na stronie EURES zatytułowanej Bezpieczne wyjazdy do pracy za granicą. Państwowa Inspekcja Pracy porady prawne jest agencją rządową, która dba o to, aby pracownicy byli traktowani sprawiedliwie i otrzymywali należne im wynagrodzenie.

Lista certyfikowanych polskich agencji zatrudnienia dostępna jest na stronie internetowej: stor.praca.gov.pl w zakładce Rejestr Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia. Dodatkowe informacje można również uzyskać telefonicznie w Wojewódzkich Urzędach Pracy.