Skip to content

Psychologia wyjaśnia, dlaczego żona nie chce uprawiać seksu

Spis treści

Intymność seksualna jest źródłem przyjemności i ważnym sposobem na utrzymanie więzi z partnerami. Jednak wiele par znajduje się na seksualnej pustyni, gdzie seks stał się rutyną lub nie istnieje. Nie są świadomi, że ten brak intymności negatywnie wpływa na ich związek i wszystkie inne obszary ich życia.

Problemy małżeńskie/seksualne mogą prowadzić do cierpienia po obu stronach i mogą poważnie wpłynąć na ogólne szczęście małżeństwa. Ale nie muszą tak pozostać. Ostatnie badanie wykazało, że kiedy pary, które były niezadowolone ze swojego życia seksualnego, mogły o tym otwarcie porozmawiać, w wielu przypadkach korzystali z usług na stronie sex telefon i ich satysfakcja seksualna rzeczywiście się poprawiła.

Pożądanie seksualne jest jednym z najbardziej nieuchwytnych i tajemniczych aspektów ludzkich relacji. Jednak jest to biologiczny składnik pożądania, który przejawia się jako spontaniczne zainteresowanie seksualne, w tym myśli seksualne, fantazje erotyczne i sny na jawie. Zmniejszone lub całkowicie utracone pożądanie seksualne może być wyzwaniem dla kobiet w średnim wieku, które doświadczyły menopauzy i objawów menopauzalnych.

Pożądanie seksualne to zainteresowanie zaangażowaniem się w aktywność seksualną. Nie jest niczym niezwykłym, że poziom pożądania seksualnego u danej osoby zmienia się w czasie, zwłaszcza jeśli czuje się ona zestresowana lub nieszczęśliwa. Chociaż mężczyźni mają tendencję do bycia bardziej fizjologicznie pobudzonymi niż kobiety, niskie pożądanie seksualne występuje również u mężczyzn.

Większość kobiet doświadcza wahań w swoim libido, ale brak pożądania seksualnego, który trwa przez dłuższy czas, może być zaburzeniem. Mniej aktywne życie seksualne może powodować konflikty w związku, co następnie może prowadzić do stresu, depresji i wielu innych problemów. Aby tego uniknąć, porozmawiaj z lekarzem lub terapeutą seksualnym o innych przyczynach i sposobach leczenia niskiego pożądania seksualnego.

Istnieje wiele czynników fizycznych i psychologicznych, które mogą powodować lub przyczyniać się do niskiego pożądania seksualnego. Zmiany fizyczne, takie jak przyrost masy ciała i starzenie się, mogą wywołać niskie libido. Również niektóre leki, takie jak antydepresanty, mogą hamować pobudzenie. Choroby wpływające na serce, kości lub układ krążenia mogą również obniżyć pragnienie seksu, gdy prowadzą do utraty krążenia do narządów płciowych.

Libido ma również wpływ na stan emocjonalny. Istnieje wiele psychologicznych przyczyn niskiego libido. Stres w pracy lub stres rodzinny może zniszczyć libido. W kulturze, która zachęca cię do posiadania „doskonałego” ciała, negatywne postrzeganie, że nie jesteś „doskonały”, może obniżyć twoje pragnienia. To samo dotyczy osób zmagających się ze stresem pourazowym, lękiem czy depresją.

Chcąc podsumować, jeśli są problemy z brakiem zainteresowania seksem, poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia w swoim związku jest kluczowe. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest rozmowa z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie medyczne lub fizyczne przyczyny, które mogą wpływać na  niskie zainteresowanie intymnością seksualną. Następnie, zarządzanie stresem w swoim życiu za pomocą zdrowego stylu życia. Szukaj uspokojenia, zwiększ aktywność fizyczną i zapewnij sobie wsparcie emocjonalne. Nie akceptuj “nowej normy” w postaci ograniczonego pożądania seksualnego lub jego braku, bez względu na to, jak długo to trwa. Wielu parom udało się na nowo odzyskać satysfakcję seksualną, nawet po długim okresie rozłąki. Co zrobiła? Podjęła pracę nad związkiem, zobowiązała się do naprawienia tego, co zostało zaniedbane. Nawet jeśli popęd seksualny jest słabszy niż kiedyś, twój związek może znów stać się silny.